Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Romatizma Kan Testi

Romatizma Kan Testi

Romatizma kan testi genel olarak vücutta romatizma ile ilgili bir sorun var mı yok mu anlaşılsın diye yapılır. Ancak birçok romatizma türünün kan testleri ile belirlenemeyeceğini bilmek gerek. Romatizma hastalığı sadece bir çeşit hastalık değildir. Birden fazla türü bulunmaktadır. Bundan dolayı romatizma hastalığı demek yerine romatizmal hastalıklar demek daha doğru bir ifadedir. Romatizmal hastalıklar sayı olarak 200 civarındadır. Eklemlerde, kemiklerde, kas, kiriş, bağ yapılarında, sinir gibi hareket sistemini oluşturan yapılardaki ağrılara neden olmaktadır.

Romatizma çeşitleri


Romatizmal hastalıklar farklı şekillerde sınıflanır. Kolayca anlaşılması için başlıca iki gruba ayrılabilir. İltihaplı romatizmalar ve İltihapsız romatizma türleri de. Romatoid artrit, ankilozan spondilit, gut gibi romatizma hastalıkları iltihaplı, osteoartrit, yumuşak doku romatizmaları iltihapsızdır.

Teşhis aşaması


Romatizmanın teşhis edilmesinde en önemli aşama hekim muayenesidir. Hiçbir tahlil ve film hekimin teşhisi yerine geçemez. Tetkikler muayene ile anlaşılamayan hususları açıklamak veya hastalığın derecesini göstermek içindir. Çok az romatizma türü kanın tahlil edilmesi ile anlaşılabilir. Genelde kan tahlilinde hiçbir değişiklik olmaz. Bu hastalıkların tanısında sıklıkla genel biyokimyasal testler iltihap göstergelerinden yaralanır. Bazen özel testlere ihtiyaç duyulur. Rahatsızlık olan bölgelere yönelik röntgen, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve MR gibi görüntüleme tekniklerine başvurulur. Gerek görülürse biyopsi, anjiyografi gibi yöntemlere de başvurulabilir. Sıkça kullanılan testler aşağıda özetlenmiştir.

Kan sayımı testi: Anemi, lökopeni, trombositopeni gibi sorunların olup olmadığı araştırılır. SLE öncelili olmak üzere çeşitli sistemik romatizmal hastalıkların ilerleme sürecinde veya verilen ilaçların yan etkisi varsa saptanabilir.
Eritrosit Sedimantasyon Hızı: Kanda kırmızı hücrelerin standart bir tüp içinde dik olarak yer çekimi etkisine maruz kalması 1 saatlik süre sonunda çökme hızını gösterir. Vücutta varsa nedeni ne olursa olsun bir ortaya çıkan iltihabi durumu gösterir. Sadece romatizmanın ilerlemesinde değil hemen hemen tüm inflamasyon durumlarında (Zatürree, idrar yolu enfeksiyonu benzeri) sedimantasyon hızı yükselir.

CRP testi: Akut inflamasyon olduğunda karaciğerden salgılanan bir proteindir. Bu salgı da ESH gibi her türlü inflamasyon durumlarında artar. İltihap düzeyine bağlı olarak hızla yükselmesi ve iltihap azaldığında hızla düşmesi nedeniyle tercih edilen bir testtir.

ASO: A Grubu Beta Hemolitik Streptokokların neden olduğu üst solunum yolu hastalıklarının ilerlemesinde serumda seviyesi artan bir antikordur. Sadece beta mikrobu ile enfeksiyon geçirmekte olduğunu gösterir. Bu mikrop nedeni ile boğaz enfeksiyonu geçirenlerin %1-3 kadarında 1-5 hafta sonra, ortaya çıkan kalp, eklem, deri, deri altı, MSS ‘de bir reaksiyon olan akut romatizmal ateş gelişebilir. ASO yükselmesi yalnız başına ARA olduğunu göstermez. Hastalığın başka klinik ve laboratuvar belirtilerinin olması halinde ASO yükselmesinin ARA tanısı için anlamı olur.

Romatoid Faktör: Başta romatoid artrit olmak üzere birçok iltihaplı romatizmanın seyir düzeyi yükselen bir antikordur.

Anti-CCP: bu da ön planda romatoid artrit düzeyinde yükselen bir antikordur. Romatoid artrit tanısında RF'den daha önceliklidir.

Anti Nükleer Antikor: insan hücresinin çekirdeğinde bulunan çeşitli yapılara karşı oluşan oto antikorlardır. FANA olarak da adlandırılır. Bu test uygun klinik şikâyeti olan hastalarda bakıldığında SLE tanısında faydalıdır. SLE dışında Sjögren Sendromu, Romatoid Artrit, Skleroderma gibi sistemik romatizmaların düzeyinde pozitif olarak saptanabilir. Sağlıklı insanlarda da düşük seviyelerde pozitif saptanabilir. FANA pozitif saptanan hastalarda ENA profil denilen bir diğer testin daha yapılması gereklidir. ENA profil testi ile oluşan bu ANA testinin hangi antijene karşı olduğu araştırılır. Çünkü her antijen ayrı bir sağlık sorununu düşündürür.

HLA B27: Bir gendir ve sağlık sorunu olmayan insanların %6-8 kadarında pozitif saptanırken ankilozan spondilit ve ilişkili hastalığı olanlarda %80-90 kadarında pozitif saptanır. Sabahları daha belirgin bel ağrısı olan ve testlerinde sakroiliitis belirlenen kişilerde ve sebebi anlaşılamayan üveit ve artrit olgularında HLA-B 27 düzeyi tanıda yardımcı olur.

Romatizma tedavisi varmı?


Romatizma hastalıkların çoğu ilaç ve fizik tedavi ile iyileşir. Çok ender olarak ameliyat gerekir. Bazı ilaçlar sadece ağrıyı geçirirken, diğer kısmı hastalığı tedavi edebilir ya da ilerlemesini yavaşlatabilir. Bazı ilaçlar hastalığın kaynağına lokal olarak uygulanır. İlaçların fazla yan etkisi varken, fizik tedavi zararsız bir tedavi türüdür.
Son Güncelleme : 20.01.2024 12:50:39
Romatizma Kan Testi ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Romatizma Kan Testi Yorumları
şifre

22 Yorum Yapılmış "Romatizma Kan Testi"
oğlumun dizi şişti ayak bilegide.kan tahlillerinde crp ve sedimantasyon tahlilleri yüksek cikti.antibiyotik sürüp verdi doktor crp düştü sedimantasyon yükselmiş. romatizma olabilir mi ?romatizma faktoru normal çıktı.
İdris . 20.03.2018
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
BSG nedir benim kanimda yuksek cikmis eklemlerim cok agriyor romatuzmam yok diyor doktor
Hulya . 12.05.2017
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
CRP ASO TESTİ DÜŞÜK AMA EKLEM AGRISI VAR NEDENİ NE OLABİLİR
Hasan . 13.02.2017
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Mcv 79.6 , Mch 25.2 , Mchc 31.7 kan değerleri sonuçlarım bu şekilde çıktı ve sol işaret parmağımda morluk ve şişlik var romatizmalık bir durum var mı öğrenebilir miyim?
Melis . 12.01.2019 00:55:22
CEVAP YAZ
Ramotoloji bölümünden kan tahlili istediler yaptırdım ama detaylı inceleme olacak mış.o detaylı aramada kanda sigara içildiği belli olur mu ?
Ege . 12.08.2016
CEVAP YAZ
Ailemde romatizması olan yok bende ağrı falan hiçbirşey yok üveit var ve kan testi romatizma var diyor doktorr ,türünü bilen yazabilir mi
Hayriyenur Kirişçi . 17.04.2017
CEVAP YAZ
kızımın düşme sonucu dızı şişti dıznde sıvı bırkmiş sıvı cekıldı kan tahlıllerı normal fakat dr. ıltıhaplı ronatızma oldugunu soyluyor
Anne . 09.05.2018
CEVAP YAZ
çok ve normal soguklarda baldrlarimda ve diz üstünden ksiklarar dogru on tarafta sitdeli ağrılar va nereye baş vurmaliy
Mehmet Özdemir . 31.03.2017
CEVAP YAZ
kızımın dizi şişmişti doktor tes yaptı sıvı birikmesi var dedi inallı romatizma var dedi sonuçlara sizde bakabirmisiniz
Damla Püsküllü . 18.02.2018
CEVAP YAZ
Yataka girdiyimde kaslarımda ağrılar hemen başlar.Darıkdırıcı bir hal vrir.Kalbime dokunur.Uyku problemi yaratır.
İlkin Rahim . 18.04.2017
CEVAP YAZ
Merhaba hocam Sedimanyasyonum 17 RF 24 romatizmam hangi safhada kollarımda dirseklerimde ağrı yanma var
Zehra . 26.07.2017
CEVAP YAZ
Benim şiddetli eklem ağrılarım var romatizma testi yaptırıyorum ama çıkmıyor başka neden olabilir acaba
Zerrin . 08.12.2016
CEVAP YAZ
benim rf 162 cıktı ancak romatizmaya bağlı şikayetlerin hiçbiri bende yok bu normal bir durum mudur
Erdal . 28.04.2017
CEVAP YAZ
soguk havalarda akşam yatınça sabakadar her yanım arıyor neyapmam lazım
Ali . 07.03.2017
CEVAP YAZ
BSG 32/61(+) bu nedir yüksek çıkmış acaba romatizmam varmı?
Hülya . 14.09.2017
CEVAP YAZ
ASO değeri 899 CRP 0.46 bu değerler neyi gösterir acaba
Selda . 21.11.2018 00:47:03
CEVAP YAZ
RF h 17 romatizma sonucu lütfen normalleşme i
Filiz . 19.12.2017
CEVAP YAZ
Crp1.3 kan testi sonucunu öğrenmek istiyorum
Ayse . 05.05.2016
CEVAP YAZ
zehra hanım sedimantasyon hızlı ayrıca
Murat . 04.08.2017
CEVAP YAZ
crp 17 çıktı intaha çokmu demek
Furkan . 24.04.2017
CEVAP YAZ
Dirsekler de aci agritutulma
Sevilay . 10.05.2017
CEVAP YAZ
Hangi bölüm yapıyor tahlili
Fadime . 10.11.2017
CEVAP YAZ
Eklem Romatizması
Eklem Romatizması
Eklem romatizması, eklemlerde oluşan bir hastalıktır ve romatizmal hastalıklar arasında en sık görülenidir. Eklem romatizması kronik bir hastalık olduğu gibi zamanla iltihaplanmalar ve ileri de eklemlerde hareket etme zorluğu da meydana gelebilir. Bu...
İltihaplı Romatizma Hangi Bölüm Bakar
İltihaplı Romatizma Hangi Bölüm Bakar
İltihaplı romatizma hangi bölüm bakar, Romatizması olan insanların çok çektiği bir hastalık olan romatizma ağrıları çekilmez hale gelmektedir. Bazen o kadar şiddetli ağrı yapar ki neredeyse hayattan soğutur insanı önceleri olgun insanlar da görülmekt...
Romatizma Hangi Bölüm Bakar
Romatizma Hangi Bölüm Bakar
Romatizma hangi bölüm bakar, toplumda sıkça görülen romatizmal hastalıkların tanısını koymak ve tedavisini uygulamak için, bu alanda eğitim almış olan uzmanların olduğu romatoloji bölümüne başvurulmalıdır. Bu bölümde romatolojik hastalıkların tanısın...
İltihaplı Romatizma İlaçları
İltihaplı Romatizma İlaçları
İltihaplı Romatizma İlaçları, İnsan bedeninin hareket etmesini sağlayan kas, kemik, eklem ve bu yapıları bir arada tutan bağlar gibi bazı dokuları etkileyen geniş bir hastalık grubuna genel olarak romatizma denir. Bu rahatsızlığa bağlı olarak özellik...
Kalp Romatizması
Kalp Romatizması
Kalp Romatizması, üst solunum yollarında meydana gelen hastalıklardan sonra eklemlerde oluşan iltihaplanma ile gelişen romatizmanın kalbe ulaşıp kalp kapaklarında da iltihaplanmaya neden olması ve bu iltihap nedeniyle kalp kapaklarının daralması ve y...
Kas Romatizması Neden Olur
Kas Romatizması Neden Olur
Kas Romatizması Neden Olur, Romatizma vücudumuzun hareketini sağlayan kas sistemi ve iskelet siteminde şişlik oluşması, ağrı, hareket kısıtlanmasına yol açmakta olan ve iç organlar çeşitli rahatsızlıklara yol açan ve oluşmakta olan ağrılara romatizma...
İltihaplı Eklem Romatizmasına Ne İyi Gelir
İltihaplı Eklem Romatizmasına Ne İyi Gelir
İltihaplı eklem romatizmasına ne iyi gelir konusunda burada bazı öneriler bulacaksınız. Bu romatizma türü ağrılı bir romatizmadır. Tedavi süresi uzun olan bu hastalık genç ya da yaşlı olsun fark etmez her bireyde ortaya çıkabilir. Burada bu sağlık so...
Gezici Romatizma
Gezici Romatizma
Gezici romatizma, Öncelikle makalemize başlamadan önce romatizma ile ilgili biraz bilgi edinelim. Romatizma genelde vücudun eklem yerlerinde meydana gelen ve vücutta hareket sınırlamalarına yol açarak kişide büyük sorunlara neden olmaktadır. Romatizm...
Ayaklarda Romatizma
Ayaklarda Romatizma
Ayaklarda romatizma, Romatizma vücudun her yerinde oluşabilen ve çoğu zaman aile içerisinde kişiden kişiye geçen ve çok fazla ağrı verici olan ve vücutta şekil bozukluklarına neden olan kişiyi oldukça rahatsız eden bir hastalıktır. Bu hastalık vücudu...
Belde İltihaplı Romatizma
Belde İltihaplı Romatizma
Belde İltihaplı Romatizma, Ankilozan spondilit olarak bilinen iltihaplı bel romatizması, eklem bölgesi ve omurga yapısını etkileyen ve kronik olarak tanımlanan bir rahatsızlık çeşididir. Bu rahatsızlık bayanlara oranla erkeklerde %90 civarındadır. Bu...
Romatizma Nasıl Geçer
Romatizma Nasıl Geçer
Romatizma nasıl geçer, Kaslar, kemikler ve eklemler ve bu yapıları birbiri ile birleştiren bağlarda zamanla ağrı ve hareket bozukluğu hatta şişmelerin meydana gelmesi ve zamanla şekil bozukluklarının oluşmasına neden olan hastalığa romatizma denir. R...
Kol Romatizması Belirtileri
Kol Romatizması Belirtileri
Kolda Romatizma Belirtileri, Vücudun her yerinde meydana gelebilen romatizma, birçok insanın büyük sorunlarındandır. Romatizmanın 200'den fazla çeşidi bulunmaktadır ve romatizma tek başına bir hastalık değildir. Romatizma kemiklerin arasındaki dokula...

 

Romatizma Kan Testi
Eklem Romatizması
İltihaplı Romatizma Hangi Bölüm Bakar
Romatizma Hangi Bölüm Bakar
İltihaplı Romatizma İlaçları
Kalp Romatizması
Kas Romatizması Neden Olur
İltihaplı Eklem Romatizmasına Ne İyi Gelir
Gezici Romatizma
Ayaklarda Romatizma
Belde İltihaplı Romatizma
Romatizma Nasıl Geçer
Kol Romatizması Belirtileri
Romatizma İğnesi
Romatizma Tahlili
Kalp Romatizması Geçermi
İltihaplı Romatizma Neden Olur
Göz Romatizması
Kas Romatizması Bitkisel Tedavi
Sakroileit
Omurga Romatizması
Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler
Romatizma İlaçları
İltihaplı Romatizma Tedavisi
Çocuk Romatizması
Kas Romatizmasına Ne İyi Gelir
Kas Romatizması
Bağ Dokusu Romatizması
Romatizma Nasıl Anlaşılır
İltihaplı Romatizma Çeşitleri
Popüler İçerik
Romatizma İğnesi
Romatizma İğnesi
Romatizma iğnesi genel olarak romatizma tedavisinde kullanılan en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Doktorlar daha önce denedikleri yöntemlerden s...
Romatizma Tahlili
Romatizma Tahlili
Romatizma tahlili, Romatizma tanısında laboratuvar tahlili tek başına yeterli olmamaktadır.Tek bir test sağlıklı birisinde anormal neticeler verebild...
Kalp Romatizması Geçermi
Kalp Romatizması Geçermi
Kalp romatizması geçer mi, kalp romatizması alp ve kalp kapakçıklarında romatizmanın neden olduğu hasara bağlı olarak meydana gelen işlev bozukluğudur...
İltihaplı Romatizma Neden Olur
İltihaplı Romatizma Neden Olur
İltihaplı romatizma neden olur, tıpta romatoid artrit denilen iltihaplı romatizma, en fazla görülen sistemik bağ dokusu hastalığıdır. Vücutta en fazla...
Göz Romatizması
Göz Romatizması
Göz romatizması romatizmalar içinde en hassas olan çeşididir. Çünkü gözümüz vücudumuzun en hassas bölgelerindendir. Göz romatizmasının ilk belirtileri...
Kas Romatizması Bitkisel Tedavi
Kas Romatizması Bitkisel Tedavi
Kas Romatizması Bitkisel Tedavi, Kas romatizması; yumuşak doku romatizmaları arasında yer alan eklem dışı romatizmalardır. Tıp dilinde adı Fibromiyalj...
Sakroileit
Sakroileit
Sakroileit, Leğen kemikleri arasında bulunmaktadır ve sakroiliak iltihabı anlamına geldiği bilinmektedir. Herhangi bir hastalık değildir. Kimi romatiz...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Romatizma Kan Testi
Eklem Romatizması
İltihaplı Romatizma Hangi Bölüm Bakar
Romatizma Hangi Bölüm Bakar
İltihaplı Romatizma İlaçları
Ankilazonspondalitle Sedefli İltahaplı Romatizmanın Arasında Ne Fark Vardır
Annemde Romatizma Sonucunda El Kemiklerinde Yamukluklar Oluştu
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Ankilazonspondalitle Sedefli İltahaplı Romatizmanın Arasında Ne Fark Vardır
Annemde Romatizma Sonucunda El Kemiklerinde Yamukluklar Oluştu
Yardım Sayfaları
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024